Yurt dışından emekli vatandaşların ‘yabancı plakalı araç’ mağduriyetine düzenleme

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, gurbetçilerin yaşadığı bir mağduriyetin önüne geçiliyor.

2009 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, halihazırda Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik Türk vatandaşı çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin (yurt dışından emekliler dahil) taşıtları, Türkiye’de 730 güne kadar kalabiliyor.

Bu 730 günlük sürenin kullanılmasından sonra yurt dışından yeniden taşıt getirilebilmesi için kişi ve taşıtın 185 gün yurt dışında bulunması gerekiyor.

Durum, Türkiye’de uzun süre kalan yurt dışından emekli vatandaşlara mağduriyet getiriyor.

Buna göre, söz konusu sorunun önüne geçilmesi için ilgili Karar’da değişiklik yapılması kararlaştırıldı.

Yurt dışına çıkış yapılmasına gerek kalmayacak

Cumhurbaşkanı Kararı’yla yapılacak değişiklikle Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik yurt dışından emekli vatandaşlar ile Türkiye’de oturum izni almış emekli yabancıların, taşıtlarına verilen sürelerin tamamlanmasından önce yapacakları başvuruya istinaden kişi ve taşıtın yurt dışına çıkış yapmasına gerek kalmadan, bu sürelerin yeniden verilmesi imkanı getirilecek.

Yurt dışından gelen araçlar 4 yıl Türkiye’de kalabilecek

Bu sayede, yurt dışından emekli vatandaşların geçici olarak Türkiye’ye getirdikleri yabancı plakalı taşıtlarının aralıksız 4 yıl ülkede kalabilmesi mümkün olacak. Ayrıca bu haktan yararlanarak taşıtını 4 yıl Türkiye’de bulundurduktan sonra yurt dışına çıkaran vatandaşlar, taşıtlarıyla en az 185 gün ülke dışında bulunmaları halinde bu kapsamda yeniden 4 yıl süreyle taşıt getirebilecek.

Karar’a Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı da eklenecek.

Ayrıca, gerekli şartları sağlamadan Türkiye’ye taşıtlarıyla giriş yapmak isteyen Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliğinde yerleşik kişilere tanınan bir aylık süreden, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması sonucu bu ülkede yerleşik kişiler faydalanamıyor. Bu nedenle Karar’a Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı da eklenecek.

Böylece Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliğinde yerleşik vatandaşların acil durumda taşıtlarıyla Türkiye’ye gelmeleri durumunda sınır kapılarında mağdur olmaması için sağlanacak bu istisnai kolaylıktan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’ndan gelen kişiler de yararlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x