Kanada Büyükelçisi: Erzincan’daki maden işletmesi Kanada’ya ait değil

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Kevin Hamilton, Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanürle altın çıkarılan ve heyelan yaşanan madeni işleten Anagold Madencilik’in ortaklarının arasında Kanadalı bir şirket bulunmadığını belirtti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Kevin Hamilton, Anagold Madencilik şirketinin büyük ortağının Kanadalı bir şirket olduğunu dair haberlerin ardından açıklama yaptı.

“Bazı medya kuruluşlarının toprak kaymasının meydana geldiği madenin Kanada’ya ait olduğunu bildirdiğini gördük. Bu doğru değildir. Erzincan’daki maden işletmesi Kanada’ya ait değildir” diyen Hamilton, şu ifadeleri kullandı:

Maden, Türk ve Amerikan şirketleri arasında bir ortak girişimdir. Amerikan şirketi SSR Madencilik, merkezi Vancouver’da olan eski bir Kanada şirketi ile Alacer Gold adlı ABD merkezli bir şirketin birleşmesinin sonucudur. Alacer Gold Erzincan madeninin asıl mülkiyetine sahiptir. Şu anda feshedilmiş olan Kanadalı şirket hiçbir zaman Erzincan’daki madenin sahibi olmadı.

Birleştirilen yeni şirket SSR Mining adını aldı ve 2020 yılında merkezini Denver, Colorado’da kurmuştur. Birçok uluslararası madencilik şirketi gibi SSR Madencilik de Toronto Borsası’nda işlem görmektedir. Ancak bu durum, şirketin Kanada şirketi olduğu anlamına gelmiyor. SSR Mining ayrıca NASDAQ ve Avustralya borsasında da işlem görmektedir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x