İsrail-Filistin savaşında 34. gün: Malezya’dan İsrail ve ABD’ye Hamas resti

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 34. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

UNICEF, BIDEN’I YALANLADI

– Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı’nın can kayıpları ve yaralılara ilişkin verdiği rakamların doğru olduğunu teyit etti. UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazze’den açıklanan can kaybı verilerinin, kuruluşun geçmişte de Sağlık Bakanlığı rakamlarıyla örtüştüğünü dile getirdi. ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde, Gazze’deki sağlık kuruluşlarının verdiği can kaybı rakamlarına inanmadığını, güvenmediğini söylemişti.

MALEZYA: HAMAS’I TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMEYECEĞİZ

– Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Kuala Lumpur’un Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak görmeyeceğini ve bu grupla ilişkisini devam ettireceğini söyleyerek, Filistinlilerle dayanışma çağrısında bulundu. Başbakan İbrahim, ABD Temsilciler Meclisi’nde geçen hafta onaylanan ve Senato’nun onayını bekleyen “Hamas’a Uluslararası Finansman Sağlanmasını Önleme Yasası” olarak tanımlanan tasarıya atıfta bulunarak, “Hiçbir tehdidi kabul etmeyeceğim.” dedi.

3 GÜNDE 8 HASTANE BOMBALANDI

– Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun son 3 günde 8 hastaneyi bombalandığı belirtildi. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 18 hastanenin hizmet dışı kaldığı aktarıldı. İsrail’in ayrıca gece saatlerinde Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’nin önünü ve Nasr Hastanesi’nin girişini vurduğu ifade edildi. Açıklamada, “Hastanelerin bombalanması, uluslararası insancıl hukuka göre bir savaş suçudur.” denildi.

BLOOMBERG: KRİZİN ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE

– Bloomberg, Gazze’de yaşananların çözüm yolunun Türkiye’den geçtiğini, ABD Başkanı Biden’ın zaman kaybetmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iletişime geçmesi gerektiğini yazdı. Haberde “Fidan’ın Blinken’a parmak sallaması en sertiydi.” denildi. Detaylar için aşağıdaki linke tıklayınız.

İSRAİL: HAMAS’IN KALESİNİ ELE GEÇİRDİK

– İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Nahal Piyade Tugayı’na bağlı birliklerin, 10 saatlik çatışmanın ardından Batı Cebaliye’de Hamas’ın 17. karakolu olarak bilinen kalesini ele geçirdiklerini söyledi. Açıklamada, çatışmaların tünellerde de yaşadığı bilgisine yer verildi. IDF’ye göre, çatışmalar sırasında düzinelerce Hamas üyesi öldürüldü.

ABBAS: GAZZE, FİLİSTİN’İN BİR PARÇASIDIR

– Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ni bölme planlarının kabul edilemez olduğunu ve Gazze’nin Filistin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

İSRAİL ÖLÜ ASKER SAYISINI AÇIKLADI

– İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 7 Ekim’den bu yana Hamas’la devam eden çatışmalarda 351 İsrail askerinin öldüğünü aktardı.

ABD’DEN “FİLİSTİN DEVLETİ” AÇIKLAMASI

– ABD Dışişleri Bakanı Blinken, G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısı için gittiği Japonya’da basına konuştu. İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara değinen Blinken, “Gazze’yi Hamas’ın yönetmesine izin veremeyiz çünkü bu 7 Ekim’in tekrarlanmasına davetiye çıkarır. Ancak İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmesine de izin veremeyiz.” dedi. Blinken, Filistin halkının Gazze’den çıkarılamayacağına dikkati çekerek, “Nihayetinde Batı Şeria ve Gazze’yi birleştiren bir yönetime ve daha önce de söylediğimiz gibi bir Filistin devletine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x