BMW iX3, yeni batarya teknolojisiyle menzili artırıyor

BMW’nin yakında piyasaya sürmeyi planladığı iX3, önümüzdeki on yıl için BMW’nin ürün gamının çekirdeğini temsil eden Neue Klasse serisinin ilk modeli olarak önemli bir rol oynayacak. iX3’ün başarısı veya başarısızlığı, BMW’nin iddialı elektrifikasyon dönüşümü için kritik öneme sahip görülüyor. Üretimi 18 ay içinde planlanan 2026 model iX3, mevcut yakıtla çalışan X3’ün makyajlanmış versiyonlarıyla birlikte BMW’nin ürün yelpazesine katılacak ve markanın elektrikli araçlara (EV) doğru yolculuğunda önemli bir adımı temsil edecek.

BMW iX3 prototipinin casus fotoğrafları ortaya çıktı. Tasarım, arka penceredeki Hofmeister köşesi gibi geleneksel BMW unsurlarını, Vision Circular ve Vision Neue Klasse gibi BMW’nin en son konsept araçlarından ilham alınan geniş, kapalı ön uç özellikleriyle birleştiriyor. İç mekan casus fotoğrafları, geleneksel enstrüman gösterge panelinden ayrılarak, ön camda projeksiyonlu bir head-up display’e geçiş yapıldığını öne sürüyor, bu da Vision Neue Klasse’ı andırıyor.

BMW iX3, yeni batarya teknolojisiyle menzili artırıyor

iX3, 800 volt elektrik mimarisi ve BMW’nin altıncı nesil pilini içeren Neue Klasse platformu üzerine inşa edilmiş. Bu pil, mevcut prizmatik pilin yerini alan daha küçük silindirik bir tasarım kullanıyor ve bu da pil enerji yoğunluğunda %20’lik bir artış, sürüş menzilinde yaklaşık %30’luk bir artış (yaklaşık 800 kilometre) ve üretimle ilgili karbon emisyonlarında %60’lık bir azalma sağlıyor. Bu ilerlemeler, aynı zamanda şarj süresinde %30’luk bir azalmaya da katkıda bulunarak, verimliliği artırıyor.

Tek motorlu ve çift motorlu güç aktarım sistemlerine, arka veya dört tekerlekten çekiş seçeneklerine sahip olması beklenen iX3 serisi, giriş seviyesi iX3 40 ve muhtemelen 600 beygir gücüne sahip yüksek performanslı bir model olan M60 xDrive veya iX3 M’yi içerebilir.

Şu anda i3 sedan ile birlikte Çin’de üretilen BMW, Neue Klasse modellerinin, iX3 dahil, üretimini Almanya’nın Münih kenti ve Meksika dahil diğer küresel tesislere genişletmeyi planlıyor. Ayrıca, BMW, Çin pazarına özel olarak uzun aks mesafeli bir iX3 versiyonunu, NA6 olarak adlandırılanı, tanıtmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x