2022’de Yükselişleriyle Olay Olan Hisseler, Borsa’daki 5 Büyük Hisseyle Karşılaştırınca Nasıl Değişti?

Borsa İstanbul tarihine bakıldığında 2022 yılı kilometre taşı olabilecek yıllardan biri olmuştu. BİST 100 endeksi yıl boyunca yüzde 196,57 oranında artış gösterdi. Bunda endekste ağırlığı yüksek bazı hisseler çok etkili olmuştu. Ancak bu hisselerdeki hareketler de çok sorgulanmıştı. O dönem tepki çeken bu sorgulamalar şimdi nasıl sonuçlar veriyor?

Borsa İstanbul’da BİST 100 (XU100) 2022 yılında yüzde 200’e yakın yükselirken, endekste ağırlığı yüksek bazı hisselerin yükselişler çok daha fazla olmuştu.

Yaptıkları işler nedeniyle çok sorgulanan bazı hisselerdeki yükseliş de çok taraftar bulmuştu. Bu hisselerden çok kazançlı çıkan kesimler olurken, bir de ilginç şekilde yatırım mantığına aykırı olarak taraftar bulmuştu.

En çok gündeme gelerek dikkat çeken Sasa Polyester (SASA) ve Hektaş (HEKTS) piyasa değerleriyle Türkiye’nin sayılı holding ve şirketlerinde de büyük konuma ulaşmıştı.

SASA, 2022’de bölünmeler harici yüzde 316,27 oranında yükselirken, HEKTS yüzde 627,23 oranında değer kazanmıştı ki bunlar zirve seviyeleri de değildi.

Bir dönem neredeyse Türkiye’nin önemli büyüklükteki şirketlerinden Türk Hava Yolları (THYAO), Tüpraş (TUPRS), Koç Holding (KCHOL), Sabancı Holding (SAHOL) ve Arçelik (ARCLK) piyasa değerlerini toplamına ulaşan bu şirketlerin piyasa değerleri şimdi ne durumda?

Twitter’da yapılan bir hesaba göre, “tam 1 yıl önce bugün, SASA ve HEKTS tarihlerinin dolar bazında en yüksek değerine ulaşmışlardı. Her iki şirketin değeri 29,59 milyar dolara varmıştı. Neredeyse THYAO, TUPRS, KCHOL, SAHOL ve ARCLK piyasa değerlerinin toplamını yakalamışlardı.” Şimdi ise durum farklıydı.

Toplamlarını aştıkları şirketlerin piyasa değerlerinin 16 Kasım 2023’te 4’te birine gerilemişlerdi.

Yılbaşından bu yana hisselerin değerindeki değişim, SASA’da yüzde 8,54, HEKTS’ta yüzde 45,09 oranında eksi olurken, son 1 yılda SASA yüzde 46,28, HEKTS yüzde 59,60 oranında değer kaybetmişti.

THYAO yılbaşından bu yana yüzde 140,23, TUPRS yüzde 181,66, KCHOL yüzde 130,21, SAHOL yüzde 67,54 ve ARCLK yüzde 64,26 oranında değişim gösterdi.

Bu durumu sorgulayanlar için de “Sosyal medyada şirketlerin değerlemeleri ile ilgili hararetli tartışmalar vardı” denildi.

Haliyle piyasa uzmanlarının ve piyasalarla yakından ilgilenenlerin de yorumlar gecikmedi.

Yükselişlerin ve düşüşlerin piyasalarda her daim olabileceği bilinse de

“Yatırım” mantığında bakanların bazı fiyatları anormal bulması gerçekler ve piyasa dinamikleriyle çelişebiliyordu.

O dönem eleştirilse de para kazandırmadığı anlamına gelmeyecek olan bu ya da başka hisselerin,

Uzun vadede için oluşan anomalilerini yorumlayanlar çok tepki çekmişti.

Yine de hatırlatalım: Burada yer alan yorum ve bilgiler “yatırım danışmanlığı” kapsamında değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x